Pojem svrchní kvašení vychází z chování kvasnic při konci hlavního kvašení. Svrchní kvasnice vyrobí na hladině jakousi "krustu" podobnou tomu, co udělají pekařské kvasnice při výrobě kvásku. Svrchně kvašená piva vznikají při teplotách okolo 15–20 °C.
Máte rádi spodně kvašené?
Spodně kvašená piva vznikají za kvašení, které probíhá při nižších teplotách pohybujících se v rozmezí 8–14 °C. Kvašení se účastní kvasinky Saccharomyces cerevisiae subsp. uvarum.
Vytříbená pšeničná piva
Pšeničné pivo je podle platné české legislativy takové, při jehož výrobě byla nejméně jedna třetina z celkového extraktu dodána pomocí pšenice či pšeničného sladu. Například u bavorských pšeničných piv je však pšeničného sladu použito více než 50%.
Chuť ovoce v pivu
Ovocné pivo je pivo vařené s ovocným přídavkem nebo příchutí. Tímto způsobem přípravy je dán rozdíl oproti také ovocnému radleru, který je míchaným nápojem. Ovocné plody byly používány jako doplněk piva nebo příchuť po celá staletí, obzvláště u belgických lambik druhů.
Nealkoholické osvěžení
Nealkoholické pivo je označení kvašeného nápoje z obilného sladu s nízkým nebo žádným obsahem alkoholu. Ve světě přitom nepanuje jednota v pojmenování tohoto druhu piva ani ve stanovení hranice mezi pivem alkoholickým a nealkoholickým.
Dárkové předměty
Odměňte sebe nebo své blízké skvělým dárkem. Darujte výborné pivo z českcýh lokálních pivovarů. Nebo si vyberte voucher a nechte si obdarovaného vybrat podle svého gusta.
I přes technologický pokrok je toto pivo vařeno podle dávné tradice a spojuje stejně jako dříve ty nejlepší suroviny z naší půdy jako je zralý ječmen a jemný chmel, aby si zachovala maximum čisté chuti. Toto pivo bylo původně uvařeno pro rytíře Zlatého rouna v roce 1491 .
Tento tripel je na světové úrovni. Již v roce 2002 získalo toto pivo zlatou cenu na bienále World Beer Cup v kategorii 'Tripel'. V roce 2010 získalo toto pivo zlato na European Beer Star v kategorii 'Belgian Style Tripel'. V roce 2012 opět následovalo zlaté ocenění za nejlepší Tripel pivo na světě ("World's Best Belgian-Style Tripel").
Polotmavé, svrchně kvašené pivo typu India Pale Ale. Aroma je silně ovocné, ovlivněno chmely odrůd Citra a Mosaic. Chuť je plnější s dominantními tóny tropického ovoce, grapefruitu a citrusů.
Kamenická 12 je spodně kvašené pivo Plzeňského typu uvařené tradiční technologií ze tří druhů sladu, chmelené odrůdami Premiant a Žatecký poloraný červeňák. Vyznačuje se zlatavou barvou, čistou vůní a plnou chutí. Pivo je nefiltrované a nepasterované.
Nové pivo spadající do kategorie Specialty Saison inspirované belgickým historickým sedláckým stylem Saison. Ten byl určen k uhašení žízně dělníků na polích a vařil se ze všech možných surovin. My jsme uvařili pivo světlé a lehké. Jedná se o desítku s hlubším prokvašením, suchým dozníváním a nižší příjemnou hořkostí. Do várky jsme přidali 3 druhy obilovin ve sladované i nesladované úpravě, a to ječmen, pšenici a oves. Toto složení způsobuje v pivu zákal a vytváří speciální cereální chuť. Celkový charakter doplňují belgické kvasnice vytvářející fenolické, kořenité a lehce esterové tóny. Při chmelení jsme použili chmely Citra, Sabro, Waimea, které dodávají pivu ovocnou, citrusovou, tropickou až bylinnou vůni a příchuť.
Karbaník 10° klasická česká desítka výrazné hořkosti a plné chuti, pro zahnání věčné žízně. Pivo, které udrží vaši mysl nezkalenou až do dlouhého rána. Vyrovnanou chuť a vůni dodává Žatecký poloraný červeňák, který si sami vybíráme přímo u pěstitele. Pivo, která vám přinese dobrou kartu!
Uvařit hořké, nebo dokonce extrémně hořké pivo není problém. Horší je sestavit takové pivo tak, aby Vás hořkost bavila i po druhém, i třetím i dalším napití. A to už je trochu alchymie. Doufáme, že náš Zaříkávač chmele si s tím poradil dobře.
S přicházejícím listopadem pokračujeme dále v naší linii dezertních imperiálních stoutů. Tentokrát jsme si za vzor vzali dezert z anglických ostrovů - drobenkový koláč crumble. Abychom vám přiblížili jeho chuť, použili jsme vysoké množství ovesných vloček, kakaových bobů a bohaté množství višňového pyré.
Klasický světlý ležák plzeňského typu vařený dvourmutovým způsobem z několika druhů tuzemského sladu i chmele. Příjemně doznívající hořkost dodává pivu poctivé trojí chmelení a následné hlavní kvašení v otevřených spilkách. Díky tomu získává pivo nezaměnitelkou chuť, která je typická pro světlé ležáky plzeňského typu. Následnou jiskru pivu dodává dostatečné zrání v ležáckých tancích.
Je to lehký, harmonický světlý ležák, štědře chmelený německým chmelem Hallertau Blanc, který pivu dodává bylině-ovocné aroma s nádechem grepu, bílého vína a ananasu. Chmeleno pouze do varu a do vířivky.
Ležák ze zeleného čerstvého chmele. A to dokonce chmele vypěstovaného na vlastní chmelnici vedle pivovaru. Tento chmel byl vysazen poprvé v roce 2018 a to i u nás u pivovaru a dalších chmelařských oblastech. Jedná se o hybridní potomstvo anglického a evropského chmele, který náš výzkumný ústav chmelařský vyšlechtil.